Haber

Bakan Nebati’den Büyükşehir’e İzmir Ekonomi Kongresi çıkışı

Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi öncesi yaptığı toplantının ardından soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aynı tarihte yapacağı kongreyle ilgili olarak, “İzmir Valiliği bölgeyi satın alıyor. CHP’li belediyelerin yıkıp otoparka çevirdiği, 2023 17 Şubat’a kalması için hazırlık yapıyor, ihale süreçleri bitiyor, inşaat başlıyor, biri ‘ben toplantıyı burada yapacağım’ diyor. Bunun bir açıklaması yok, hiçbir yolu yok. Her şeyin bir yolu var. Düzeni bozmaya çalışan bir görünümün ortasında kendine rol biçiyor olacaksın” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 17 Şubat 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi’nin 100 yıl sonra yeniden aynı yerde toplanacağına dair bir basın toplantısı düzenledi. 17 Şubat 2023’te başlayacak Yeni Yüzyıl İzmir Ekonomi Kongresi toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Nebati, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aynı tarihte gerçekleştirmeyi planladığı kongreye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, “Bu kongrenin yapılacağı yer 1973’te CHP’li belediyeler tarafından yıkılan tarihi bir bina. Otoparka çevrildi. 2022 Nisan’ında İzmir İktisat Kongresi 100. yılına geliyor, Türkiye yeni yüzyıla iddialı giriyor” diyen İzmir Valiliği, devleti temsil etti. , CHP’li belediyeler tarafından yıkılıp otoparka dönüştürülen alanı satın alıyor, 17 Şubat 2023’e kadar getirmek için hazırlık yapıyor. İhale süreçleri tamamlandı, inşaat başlıyor. Biri ‘toplantıyı burada yapacağım’ diyor. Bunun bir açıklaması yok, olamaz. Her şeyin bir yöntemi de vardır. Bir yol ve teknik arayın. Bunun dışına çıkarsanız yalnız kalırsınız ve şehrinize katkı sağlayacak bir düzeni bozmaya çalışan bir görünümün ortasında kendinize bir rolünüz olur. Bu çok açık ve net. Bu bina sadece kongre için bir konuttur. Bunu yapmayacak. İzmir’de her türlü organizasyonda kullanılacaktır. Bu alkışlanacak bir harekettir. Özür dilemeliler. “Bakalım ne yapıyoruz?” ‘Burayı mahvettiğimiz için üzgünüz’ dedi Vali’ye, ‘Birlikte ne yapabiliriz?’ “Soru sorulmaya başlanan bir hikayenin bir tarafına monte edilmiş durumda. Bunu size bırakıyorum” dedi.

Bakan Nebati, “Bu ülkenin ekonomi politikalarını ve uygulamalarını belirleyecek olan merkezi hükümettir. Dolayısıyla merkezi hükümetin yapması gereken bir görevi başkaları üstleniyorsa, bu onun emellerinin ötesinde bir çalışma demektir. Kabul edilebilir hiçbir şey yoktur.” ne de sürdürülebilir tarafı.” – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu